Sport

Rady i Porady

W dziale "Rady i Porady" będziemy publikować odpowiedzi na najczęściej pojawiające się Państwa pytania dotyczące koni, podstaw jeździectwa, jazdy konnej jako dyscypliny sportu i wszystkich innych elementów, które wiążą się z końmi.

Jednocześnie informujemy, że w sekcji FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania znajdują się odpowiedzi na pytania związane z ofertą i funkcjonowaniem Szkolnego Klubu Jeździeckiego "Poland Park".

Lista zagadnień:

  • Czym charakteryzują się zgrupowania sportowe?
  • Koń własny czy klubowy?

Czym charakteryzują się zgrupowania sportowe?

Wielu z Państwa pyta nas o to czym charakteryzują się zgrupowania sportowe w odniesieniu do obozów jeździeckich?

Na przykładzie naszej oferty Zgrupowań sportowych w wakacje 2010, poniżej, wypunktowaliśmy najistotniejsze elementy różniące zgrupowania sportowe (których na wysokim poziomie jest stosunkowo niewiele) od obozów jeździeckich (którch jest niezliczona ilość).

* Trenerzy
Najwyższej klasy trenerzy PZJ, którzy sami jak i ich wychowankowie mają mistrzowskie osiągnięcia sportowe
* Treningi
Doskonalenie techniki ujeżdżeniowej oraz nauka jazdy na prawdziwych parkurach
* Konie
Starannie wyselekcjonowane, o sportowym profilu, które trenują i startują intensywnie przez cały rok – nie tylko w sezonie
* Dobór konia do jeźdźca
Odbywa się na ogół przed zgrupowaniem, co powoduje brak przykrych niespodzianek
* Przygotowanie od egzaminów na odznaki PZJ
Program szkoleniowy przygotowujący do egzaminów na odznaki PZJ – ze złotą włącznie
* Zawody
- Zawody oficjalne lub wewnętrzne ale zawsze rozgrywane na prawdziwych parkurach konkursowych
- Przygotowanie do oficjalnych zawodów PZJ: klasy LL, L, P, N
* Ścieżka rozwoju jeździeckiego
Możliwość stworzenia ściezki rozwoju i kontynuowania nauki na podobnym poziomie w SKJ "Poland Park" oraz SKJ "Trawers"
* Miejsce
Renomowane ośrodki jeździeckie, zapewniające odpowiednie warunki treningowe i zakwaterowania
* Osprzęt jeździecki
Najwyższej klasy osprzęt w tym kaski, kamizelki ochronne, strzemiona bezpiecznikowe
* Integracja
Integracja dzieci i młodzieży niezależnie od wieku – sport łączy 6,5 i 16 latków
* Program zajęć
Całodzienne zajęcia z jeździectwa (teoria i praktyka) oraz zajęcia ogólnorozwojowe (jeźdźcy to też sportowcy, o czym wielu zapomina)

Koń własny czy klubowy?

Wiele osób zastanawia się czy posiadanie własnego konia jest warunkiem uprawiania małego sportu (do poziomu zawodów regionalnych włącznie)?

W wysokim sporcie jeździeckim dysponowaniem koniem (a w przypadku zawodników najwyższej klasy – kilkoma końmi) jest warunkiem najwyższych osiągnięć. Mimo to, zawodnik bardzo często nie jest ich właścicielem.
Posiadanie konia, a rozwój umiejętności

Czynnikami decydującymi o rozwoju umiejętności jeździeckich jest właściwy trener, predyspozycje i motywacja jeźdźca, warunki treningowe oraz odpowiednio dobrany koń. Jednocześnie cały czas musimy pamiętać o przestrzeganiu wszystkich procedur związanych z bezpieczeństwem, które mają na celu ograniczenie wypadków.

W Szkolnym Klubie Jeździeckim „Poland Park” doskonale rozumiemy te zależności, dlatego przywiązujemy ogromną wagę do właściwej harmonii wszystkich czynników wpływających na rozwój umiejętności jeźdźca. Udało nam się stworzyć najwyższej klasy zespół trenerski, który gwarantuje nauczanie na wszystkich poziomach.

Nasze doświadczenia pokazują, że zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, dobrą alternatywą dla własnego konia jest koń klubowy.

Koszty

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z kosztów i obowiązków związanych z utrzymaniem własnego konia. Często decyzje o zakupie podejmowane są pod wpływem emocji, które zwłaszcza w przypadku kupna konia dla dziecka odgrywają szczególną rolę.

Koszt miesięcznego utrzymania konia (pensjonat, zapewnienie obsługi, sprzęt, dodatki paszowe, ubezpieczenia, utrata wartości konia, kowal, usługi weterynaryjne) wynosi na terenie aglomeracji warszawskiej około 2000 zł w skali miesiąca. Do tego należy doliczyć koszt treningu sportowego w wysokości około 1000 zł miesięcznie.

Całkowity koszt posiadania konia oznacza wydatek około 3000 zł w skali miesiąca, przy czym 2/3 tej kwoty to koszty stałe, niezależne od ilości jazd.
Licząc dalej, koszt jednego treningu (przy założeniu 20 treningów miesięcznie) to realny wydatek rzędu 150 zł.
Wnioski

Podsumowując, posiadanie własnego konia nie jest warunkiem uprawiania małego sportu. Własny koń jest uzasadniony dopiero wtedy, kiedy jeździmy, co najmniej 4-5 razy w tygodniu. W każdym innym przypadku powinniśmy zastanowić się nad korzystaniem z konia klubowego w ramach członkostwa w klubie jeździeckim.