Oferta

Nastolatkowie

Jeśli już jesteś lub wkrótce będziesz Rodzicem jeżdżącej konno nastolatki przeczytaj koniecznie ten artykuł - został on napisany dla Ciebie!

 

 

Jazda konna nastolatków - prawdziwe wyzwanie dla Klubu i Rodziców.

 

Jeśli już jesteś lub wkrótce będziesz Rodzicem jeżdżącej konno nastolatki przeczytaj koniecznie ten artykuł - został on napisany dla Ciebie!

 

Jazda konna nastolatków - prawdziwe wyzwanie dla Klubu i Rodziców.

 

 

Jazda konna nastolatków, w zwłaszcza dziewcząt w wieku 12-15 lat stanowi prawdziwe wyzwanie dla Rodziców i Klubu.

Jest to związane z dwoma głównymi czynnikiem:

 

  1. wiedza i doświadczenie

    1. nastolatki  wiedzą co chcą osiągnąć i w tym zakresie intensywnie komunikują się między sobą bezpośrednio oraz za pomocą mediów społecznościowych,

    2. mają już wiele doświadczeń jeździeckich i w związku z tym mogą jasno wyrażać swoje oczekiwaniac w stosunku do Rodziców i Klubu - np. w zakresie kupna konia, startów w zawodach, wykazują jednocześnie determinację w realizacji tych oczekiwań

    3. ich  wiedza w zakresie jazdy konnej może znacznie przewyższać wiedzę rodziców, którzy zaczynają się interesować jeździectwem wtedy, gdy pojawiają się pierwsze problemy (dotyczy to zwłaszcza tego rodzica, nie obserwuje jazd konnych)

  2. oczekiwania


    nastolatki mają naturalną trudność z oceną granic i realnych celów, co w połączeniu z chęcią osiągnięć, porównywaniem się z rówieśnikami  oraz pragnieniem zdobywania uznania może prowadzić do wygórowanych oczekiwań w zakresie wyników sportowych, ilości treningów i własnego konia

Nadmierne oczekiwania stanowią potencjalną “mieszankę wybuchową” ponieważ po prostu nie mogą być zaspokojone ze względu na inne  priorytety Rodziców w zakresie rozwoju (szkoła) czy też domowego budżetu (wydatki na rodzeństwo, wykształcenie, kredyty itp). Pamiętać przy tym należy, że bardzo wiele dziewcząt odchodzi od regularnych jazd w wieku 16-18 lat i Rodzic może dosłownie z  dnia na dzień pozostać  z zakupionym i utrzymywanym kosztem >>ogromnych wyrzeczeń<< koniem.

W tak trudnym okresie zadaniem Klubu i Rodziców jest wspieranie nastolatków, głównie przez przywiązanie wagi do  >>rozwojowej  funkcji  jeździectwa<<, które zwłaszcza w tym wieku pomoże kształtować poczucie obowiązku, chęć komunikacji i współpracy, umiejętność planowania i organizacji, poznawanie ograniczeń i sposobów podejmowania decyzji, czerpanie satysfakcji z drobnych sukcesów oraz bycia członkiem zespołu. Dodatkową wartością jest oczywiście aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu.

Osobą szczególnie pomocną w tym procesie będzie dla Państwa nasz Partner i Opiekun ds. >>Rozwoju<<, który ma być Partnerem Rodziców i Opiekunem Dzieci w Klubie.

SKJ Poland Park  ma doświadczenie w realizacji rozwojowej funkcji jeździectwa i nie będzie w rozbudzać  nierealnych oczekiwań Waszego dziecka (np. kupno drogiego konia, który z czasem może stać się skarbonką bez dna). Jeździectwo, jako umiejętność poruszania się z punktu A do B nie ma obecnie żadnego znaczenia, ma natomiast potencjalnie  dużą wartość w zakresie kształtowania postaw i osobowości i na tym powinniśmy się skoncentrować!

 

Zbudowanie pewności siebie nieśmiałej dziewczynki, opanowanie nadmiaru emocji i energii, rozbudzenie poczucia obowiązku i odpowiedzialności, wzrost poczucia własnej wartości, nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem i porażkami są wprawdzie  mniej spektakularne niż medale, jednakże takie osiągnięcia  mają  dla nas, dla nastolatków i Rodziców  największe znaczenie!